

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | SPI, Serial |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Single |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 1 µs |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Core Architecture(core/core processor) | R-2R |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Voltage - Unbuffered |
| Number of Channels | 1 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
